Novela nařízení o přepravě odpadů (EU) 2024/1157, která nabyla účinnosti dne 20. května 2024, stanovuje mimo jiné povinnou digitalizaci pro intra‑EU přepravu od 21. května 2026.
Digitální systém by měl posílit trh s druhotnými surovinami a podpořit přechod na konkurenceschopné oběhové hospodářství v EU. Mělo by dojít ke zlepšení sledovatelnosti nelegální přepravy odpadů.
Nový Digitální systém pro přepravu odpadu (tzv. DIWASS)
Výlučné používání digitálního systému pro přeshraniční přepravy odpadů (od 21. května 2026). EU přechází z papírové formy plně digitální systém pro všechny přepravy odpadů mezi členskými státy (jak „notifikovaných“, tak „odpady na zeleném seznamu“). Od uvedeného data je používání DIWASS povinné pro všechny ekonomické subjekty a (příslušné) správní orgány, pro které je systém určený.
- Elektronické předkládání všech dokumentů a informací (oznámení, žádosti, rozhodnutí, potvrzení a relevantní dokumenty týkající se přepravy odpadů)
- Ekonomické subjekty (např. dopravci, příjemci odpadů) musí být registrovány v systému
- I u méně rizikových („zelený seznam“) přeprav bude systém monitorovat a evidovat všechny relevantní údaje
Elektronický portál DIWASS by měl být spuštěn na konci roku 2025.
Přeprava odpadů mezi členskými státy EU
Pro všechny odpady určené k odstranění nebo v případě nebezpečných a většiny směsných odpadů určených k využití platí postup předchozího oznámení a souhlasu. To znamená, že provozovatel, který plánuje takovou přepravu, potřebuje před uskutečněním přepravy předchozí souhlas všech orgánů dotčených zemí (od místa původu až po místo určení, včetně tranzitu).
Pro přepravu ze „zeleného seznamu“ odpadů v rámci EU a OECD za účelem využití platí obecné požadavky na informace. Veškeré základní informace o přepravovaném odpadu, jako je množství, zpracování, původ a místo určení, musí být k dispozici před zahájením přepravy.
Povinnosti vývozců odpadu
Společnosti vyvážející odpad z EU budou muset prokázat, že s vyváženým odpadem je řádně nakládáno v zařízení, které s odpadem nakládá v přijímající zemi.
Společnosti musí zajistit, aby v zařízeních, do nichž přepravují odpad, byly provedeny nezávislé audity, které prokáží, že tato zařízení nakládají s odpady způsobem šetrným k životnímu prostředí. Pokud není audit kladný, musí společnosti přestat vyvážet odpad do příslušného zařízení.
Klíčová data související s nařízením o přepravě odpadů
21. května 2027 - Začínají platit nová pravidla pro vývoz
21. listopadu 2026 - Zákaz vývozu plastových odpadů do zemí mimo OECD
21. května 2026 - Začínají platit nová ustanovení (s výjimkou vývozu)
21. února 2025 - Lhůta pro země mimo OECD k podání žádosti o pokračování v přijímání odpadů
14. června 2006 - Vstup nařízení o přepravě odpadů v platnost