V září 2023 požádala Evropská komise agenturu ECHA o vypracování návrhu omezení podle nařízení REACH pro látky obsahující šestimocný chrom, které jsou v současné době na seznamu látek podléhajících povolení. Cílem přechodu od autorizace k povolení je včas a efektivně řídit rizika pro lidi i životní prostředí a současně zachovat fungování vnitřního trhu.
ECHA posoudila rizika a socioekonomické dopady potenciálního omezení a dospěla k závěru, že omezení v celé EU je opodstatněné a navrhuje zákaz těchto látek s výjimkou následujících kategorií použití, pokud budou splněny stanovené limity pro expozici pracovníků a emise do životního prostředí:
- Formulace směsí
- Galvanické pokovování plastů
- Galvanické pokovování kovů
- Použití základních nátěrů a jiných suspenzí
- Další povrchové úpravy
- Funkční přísada/ pomocné látky
Omezení by mohlo nahradit stávající požadavky na povolování a zajistit účinnou kontrolu rizik, jakmile již látky nebudou podléhat povolování podle nařízení REACH. Do rozsahu omezení je navíc zahrnut chroman barnatý, aby se zabránilo jeho použití jako alternativy.
18. června 2025 bude zahájena šestiměsíční veřejná konzultace, během níž mohou všechny zúčastněné strany poskytnout informace podložené spolehlivými důkazy. ECHA plánuje uspořádání online informačního setkání, kde vysvětlí proces omezování a pomůže s účastí na konzultaci.
Vědecké výbory RAC a SEAC vyhodnotí návrh na omezení a zohlední vědecké důkazy získané během konzultace. O omezení rozhodne Evropská komise spolu s 27 členskými státy EU.