„Ministerstvo životního prostředí připravilo nový Plán odpadového hospodářství na období 2025–2035. Plán představuje zcela zásadní národní strategický dokument, který definuje budoucí směřování vývoje odpadového hospodářství ČR a formuluje dlouhodobou vizi a perspektivu pro naprosto klíčové období let 2025-2035, a to v kontextu nezbytnosti splnění závazných cílů vymezených v evropské a národní legislativě,“ uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.
Samotný plán pak ke stavu odpadového hospodářství v ČR uvádí velmi dobrý. Síť zařízení je rozvinutá a umožňuje bezpečné nakládání se všemi odpady. Recyklace v roce 2022 dosáhla 83 %. ČR rovněž odpady energeticky využívá, v provozu jsou čtyři zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO) s celkovou zpracovatelskou kapacitou 858 tis. tun. Podíl energetického využívání v roce 2022 činil pouhá 3 % všech odpadů, přičemž energeticky se využívají zejména komunální odpady (viz dále). Celkem 13 % všech odpadů se skládkuje. ČR má k dispozici rozsáhnou síť moderních skládek určených pro skládkování inertních, nebezpečných i ostatních odpadů. Odpadové hospodářství v ČR prochází významnými změnami směrem k udržitelnějšímu nakládání.
Nakládání s odpady
V roce 2021 bylo v České republice využito 87 % všech odpadů, z toho 84 % materiálově a 3 % energeticky. V roce 2022 zůstal tento poměr velmi podobný, kdy bylo využito 86 % veškerých odpadů, z toho 83 % materiálově a 3 % energeticky. Menší část odpadů je pak v ČR odstraňována, v letech 2021 i 2022 bylo odstraněno celkem 13 % odpadů. Skládkování odpadů v ČR v minulých letech rostlo, v letech 2021 a 2022 se pak ustálilo na zmíněných 13 %.
Co můžeme očekávat aneb opatření pro jednotlivé odpadové toky
V případě komunálních odpadů
Hlavní cíle: zvýšit úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklace komunálních odpadů na nejméně 55 % v roce 2025, 60 % v roce 2030 a 65 % v roce 2035 z celkového množství vyprodukovaných komunálních odpadů. Do roku 2035 snížit množství komunálních odpadů ukládaných na skládky na 10 % (hmotnostních) nebo méně z celkového množství vyprodukovaných komunálních odpadů.
Opatření:
· podporovat rozvoj re-use center, opravárenských služeb, dílen a dalších aktivit v rámci předcházení vzniku komunálních odpadů,
· důsledně kontrolovat obce i ostatní původce komunálních odpadů, zda mají zajištěno oddělené soustřeďování (tříděný sběr) recyklovatelných a využitelných složek,
· intenzifikovat a optimalizovat oddělené soustřeďování,
· podporovat výstavbu vysoce účinných technologií,
V případě biologicky rozložitelných odpadů
Hlavní cíle: Snižovat množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky. Zvyšovat využití kompostu a digestátu na zemědělském půdním fondu. Zvyšovat separaci biologického odpadu zejména kuchyňského z domácností. Zvyšovat využití biologického odpadu kompostováním a anaerobní digescí.
Opatření:
· rozvoj a intenzifikace odděleného sběru biologického odpadu v obcích, nárůst separace,
· zavést ekonomicky udržitelný, dostupný a pohodlný oddělený sběr kuchyňského bioodpadu,
· zavést společný sběr rostlinného bioodpadu ze zahrad a kuchyňského bioodpadu z domácností,
· podporovat a rozšiřovat domácí a komunitní kompostování jako prevenci vzniku odpadů
V případě objemného odpadu
Opatření:
· integrace, komunikace a vyžadování správného nakládání s odpady u všech obyvatel,
· snižovat vznik objemného odpadu vytříděním jednotlivých využitelných složek,
· podporovat budování a rozvoj infrastruktury pro rozebírání, drcení a dotřídění objemného odpadu,
· důsledně kontrolovat a postihovat nevhodné a nelegální nakládání s objemným odpadem
V případě stavebních a demoličních odpadů
Hlavní cíle: do roku 2030 zvýšit míru recyklace stavebních a demoličních odpadů na 83 % (s výjimkou zemin, kamení a hlušin). Do roku 2035 zvýšit míru recyklace stavebních a demoličních odpadů na 87 % (s výjimkou zemin, kamení a hlušin).
Opatření:
· stanovit legislativní podmínky provádění selektivní demolice,
· odděleně soustřeďovat stavební demoliční odpady přinejmenším dřevo, minerální složky (beton, cihly, dlaždice a keramiku, kameny), kov, sklo, plasty a sádru při odstraňování stavby,
· provést revize norem pro jakost recyklátů ze stavebních a demoličních odpadů,
· iniciovat a podporovat používání recyklátů splňujících požadované stavební normy, jako náhrady za přírodní zdroje
V případě nebezpečných odpadů
Hlavní cíle: snižovat měrnou produkci nebezpečných odpadů. Minimalizovat negativní účinky při nakládání s nebezpečnými odpady na lidské zdraví a životní prostředí. Odstraňovat staré zátěže s nejvyšším stupněm naléhavosti.
Opatření:
· zaměřit se na design výrobků, snižování škodlivých látek již ve výrobě, minimalizovat vznik nebezpečných odpadů v průběhu výroby i na konci života výrobků,
· správně zařazovat nebezpečné odpady na základě jejich skutečných vlastností,
· nebezpečné odpady vhodně upravovat, aby pozbyly nebezpečné vlastnosti,
· umožnit energetické využití vybraných odpadů ze zdravotní a veterinární péče v zařízeních pro energetické využití komunálních odpadů.