Přestože ministerstvo životního prostředí uvolnilo podmínky pro zelené dotace, dosáhnout na zateplovací dotace není jednoduché.
Lidé, kteří chtějí o dotace žádat, si musí připravit statisíce korun ze svého. Ministerstvo totiž zaplatí maximálně polovinu přímých nákladů. Dotace přijdou lidem navíc na účet až poté, co celou stavbu dokončí a předloží všechny doklady.
"Pokud vezmu jako příklad obyčejný rodinný dům s přízemím a podkrovím a podlahovou plochou zhruba dvě stě metrů čtverečních, zateplení může vyjít přibližně na půl milionu korun," míní Tomáš Chadim, vedoucí obchodního úseku společnosti SEVEn, která se zabývá energetickými úsporami.
Podle stavařů se některé domy nevyplatí zateplovat vůbec. "Splnit podmínky je téměř neproveditelné. Stojí to tolik peněz, že se to spoustě lidí nevyplatí," popsal Aleš Kocourek, ředitel společnosti Kasten, která se zateplováním zabývá. Sporný je smysl například u starých kamenných či opukových staveb. Náklady na jejich zateplení jsou totiž neúměrně vysoké a návratnost peněz může být až 50 let.
V některých případech je u výměny kotlů navíc nutné udělat i nové rozvody a vyměnit radiátory, ani to stát neplatí. Zateplování nemohou navíc dělat lidé sami. Musejí si objednat odbornou firmu ze seznamu ministerstva.
Statisícové výdaje
Dalším úskalím je to, že například podlaha se po zateplení zvýší o několik centimetrů. To znamená vyměnit za své peníze dveře a zárubně.
Šanci na získání dotace má přesto nyní více lidí. Ministerstvo životního prostředí totiž zjednodušilo podmínky, za kterých lze o dotace žádat. Reagovalo tak na fakt, že o peníze z pětadvacetimiliardového balíku se zatím přihlásilo pouze osm lidí.
Hlavní změnou je, že na peníze nyní dosáhnou i domácnosti, které například vyměnily okna nebo zaizolovaly střechu už před lety. Podmínkou ale je, že se zateplováním musí dále pokračovat. Ministerstvo nestanovilo lhůtu, kolik let zpětně lze o proplacení nákladů žádat. Lidem stačí, aby předložili faktury za provedené práce.
Limity se zmírnily
Žadatelé přitom nemusí splnit přísné limity pro jednotlivé typy zateplení, které ministerstvo původně vyžadovalo. Nyní ho bude zajímat jen celková spotřeba tepla na metr čtvereční. Lidé tak mohou ubrat na oknech a přidat třeba na fasádě. "Podmínky programu jsme upřesnili, protože i opatření provedená v minulosti pomohou k dalšímu snížení skleníkových emisí," řekl Petr Holub z odboru udržitelné energetiky ministerstva životního prostředí. Novinky začnou platit pro žádosti podané na podzim. Přesný termín ministerstvo teprve zveřejní.
Konečné podmínky, a to kolik může domácnost vydat energie na vytápění metru čtverečního za rok, ministerstvo měnit nemůže. Jsou předem napsány ve smlouvě, kterou Česko uzavřelo s Japonskem. Jemu totiž prodalo emisní povolenky. Ve smlouvě také stojí, že Japonsku se peníze vrátí, pokud Češi do tří let peníze nevyčerpají.
Jak žádat
Přihlášku do programu mohou zájemci najít na webu Zelená úsporám. Pokud se rozhodnou programem projít bez poradců, které by museli zaplatit, musí si dát pozor na smlouvu se stavařem. Mělo by v ní být stanoveno, jakou práci, dokdy a za kolik firma udělá. Právníci doporučují domluvit se i na úrocích z prodlení, protože žadatelé musí dodržet lhůty, do nichž má být zateplení provedeno.
"Je třeba také dobře stanovit cenu, neboť ve stavebnictví je běžné, že dojde k vícepracím nebo některé práce není nutné nakonec vykonat. Existují ceníky a stavební standardy, podle kterých se stavební společnosti řídí při tvorbě rozpočtu a jež může objednatel překontrolovat," řekla Šimona Mašková, advokátka a společnice kanceláře Mašek advokáti.
Žádosti budou moci lidé vyřizovat i v českých bankách - České spořitelně, UniCreditbank, Komerční bance, ČSOB a LBBW. Dosud se mohou hlásit na regionálních pracovištích Státního fondu životního prostředí. Ta jsou v každém krajském městě.
AUTOR: Petr Weikert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori
Zdroj: www.ihned.cz