Publikace autorů JUDr. Vojtěcha Stejskala, Ph.D. a JUDr. Ondřeje Vícha pojednává o nové právní úpravě předcházení ekologické újmě a její nápravě. Zákon č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů, který nabyl účinnosti dne 17. srpna 2008, zavádí do právního řádu České republiky směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/35/ES ze dne 21. dubna 2004 o odpovědnosti za životní prostředí v souvislosti s prevencí a nápravou škod na životním prostředí.
Obsahem publikace je nejen podrobný zasvěcený komentář k jednotlivým ustanovením zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě, ale také obecný úvod do problematiky ekologicko-právní odpovědnosti. Publikace též zahrnuje úplné znění směrnice 2004/35/ES, prováděcí vyhlášky k nápravě ekologické újmy na půdě a vybraná ustanovení souvisejících právních předpisů. Kniha je doplněna podrobným seznamem související odborné literatury a seznamem užitečných internetových odkazů k dané problematice.
Titulní zákon zakotvuje právní režim pro předcházení ekologické újmě a pro její nápravu, pokud bezprostředně hrozí nebo pokud vznikla na vybraných složkách životního prostředí (chráněných druzích volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, přírodních stanovištích, povrchových nebo podzemních vodách nebo na půdě). Zákon je založen na objektivní odpovědnosti provozovatelů vybraných provozních činností rizikových pro lidské zdraví nebo životní prostředí. Jedná se například o velké průmyslové podniky podléhající integrovanému povolení, skládky nebo spalovny odpadu, vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo odběr povrchových a podzemních vod, nakládání s nebezpečnými chemickými látkami nebo přípravky a jejich přepravu, nakládání s geneticky modifikovanými organismy či přípravky nebo přeshraniční přepravu odpadů. Zákon je založen na základních principech evropské ekologické legislativy - principu prevence a principu "znečišťovatel platí" (PPP - Polluter Pays Principle).
Publikace je určena zejména pracovníkům státní správy i samosprávy, provozovatelům (právnickým a podnikajícím fyzickým osobám), nevládním organizacím, pojišťovnám, advokátům, soudcům, studentům vysokých škol a vůbec všem zájemcům o problematiku odpovědnosti za škody na životním prostředí.