SCIP je databáze, která byla zřízena podle rámcové směrnice o odpadech (WFD) a obsahuje informace o látkách SVHC v předmětech jako takových nebo ve složených předmětech (výrobcích).
Prototyp SCIP umožní firmám seznámit se s databází a vyzkoušet si, jak předložit oznámení. Uživatelé mohou předložit testovací údaje a poskytnout tak zpětnou vazbu agentuře ECHA, aby mohla vylepšit konečnou verzi, která bude spuštěna koncem roku 2020. Všechna předložená testovací data budou pak před jejím spuštěním vymazána.
Od 5. ledna 2021 budou muset společnosti uvádějící předměty na trh EU podávat agentuře ECHA oznámení do SCIP, pokud předměty obsahují látky vzbuzující velmi velké obavy (SVHC) v koncentracích vyšších než 0,1% hmotnostních.
Společnosti musí do databáze SCIP poskytnout:
- informace, které umožní identifikovat předmět;
- název, koncentrační rozmezí a lokalizaci látky SVHC v předmětu;
- případně další informace o bezpečném používání předmětu včetně informací k zajištění řádného nakládání s předmětem ve fázi odpadu.
Informace bude možné předložit již koncem roku 2020.
Sledování nebezpečných chemických látek v předmětech je posun směrem k udržitelnějšímu oběhovému hospodářství. Ještě před recyklací materiálů je potřeba znát, které výrobky obsahují škodlivé chemické látky. Tyto informace poskytne zpracovatelům odpadů databáze SCIP a pomůže tak zvýšit bezpečnost nových produktů. Cílem je podpora nahrazování nebezpečných chemických látek v předmětech.
Informace v databázi budou zpřístupněny zpracovatelům odpadů a spotřebitelům. Databáze SCIP zajistí, aby informace o předmětech obsahujících látky SVHC byly dostupné po celý životní cyklus výrobků a materiálů, a to i ve stadiu odpadu.