Až 1000 tun papírového odpadu ročně vyprodukuje producent průmyslových obalů, akciová společnost Unipap v Býšti na Pardubicku. Doposud ho jako surovinu pro výrobu papíru odebíraly papírny Duropack Bupak Papírna, s. r. o. Jenže o sběrový papír už není zájem a ceny druhotných surovin klesly na historické minimum.
»Situace je opravdu tristní. Papírny o odřezky lepenky nemají zájem a za odběr této druhotné suroviny nejenže neplatí, ale naopak to vypadá, že se za jeho odvoz naopak platit bude. A netýká se to jenom nás, tento Damoklův meč visí i nad obcemi a městy,« tvrdí generální ředitel firmy Pavel Rozman.
V Unipapu se proto rozhodli nakoupit technologii a lisovat ze zbytků papírové lepenky brikety a pelety a použít je k vytápění celého výrobního areálu. Jedná se o plně automatické zařízení od českého výrobce.
Pro Unipap bude tato investice představovat náklady asi 2,5 miliónu korun. »Máme moderní plynovou kotelnu, ale vedle ní postavíme druhou, v které vyrobené brikety a pelety budeme spalovat,« přibližuje záměr firmy, jak se zbavit obtížného odpadu Rozman. Pro firmu, která ročně zaplatí za plyn zhruba půl miliónů korun, to bude znamenat, že se investice do technologie a kotelny vrátí za zhruba pět let.
V současné době vzorky briket z Unipapu procházejí certifikací v Ústavu pro výzkum a využití paliv, a. s., v Praze Běchovicích. Ústav vystavuje certifikáty i pro některé zahraniční firmy z Německa či Rakouska a první výsledky ukazují na to, že se bude jednat o vysoce ekologické palivo, jehož emisní hodnoty jsou hluboko pod přípustnými limity. »Čekáme jen na dokončení certifikace, zařízení bychom chtěli uvést do provozu už letos v březnu,« upřesnil Rozman.
Zdroj: http://odpady.ihned.cz